działamy od 2000 r.

0 12 65 65 642, 608 338 593

arche@arche.krakow.pl

30-535 Kraków, Rękawka 21/8

NOWOŚĆ - Krótkoterminowa Psychoterapia Grupowa

Warsztaty Skutecznej Komunikacji - 8-9 czerwca

Maszyna do katharsis - 27-28 kwietnia

Techniki Redukcji Stresu - 12 maja

Trening Asertywności - 23-24 lutegogabinet
psychologiczny


warsztaty
otwarte


szkolenia
na zamówienie


coaching
konsultacje


o nas


Techniki Redukcji Stresu
szkolenie 1-dniowe, niedzilela 12 maja 2019, g. 15.00-20.00, KRAKÓW  

 

 

 

 


Ciało, głos i oddech

+ bardzo duża dawka relaksu z odrobiną refleksji grupowej...


Polecamy regularne zajęcia TRE - odstresowujące w Krakowie - http://tre-krakow.pl/

TRE - TENSION, STRESS AND TRAUMA RELEASING EXERCISES


Stres towarzyszy nam w ciągu całego życia nie da się go wyeliminować. Jego skutki odbijają się na naszym zdrowiu i samopoczuciu, także na naszej sprawności emocjonalnej, motorycznej i intelektualnej. Dlatego właśnie warto przygotować się do stresu. Relaksacja to najskuteczniejszy sposób na stres.

 

 

 

 


Warsztaty Antystresowe dostarczają uczestnikom szeregu technik i umiejętności radzenia sobie ze stresem, i redukowania jego niekorzystnych następstw. Relaksacja to umiejętność niezwykle przydatna zarówno w życiu osobistym jak i w kontaktach zawodowych.

więcej o relaksacji


PROGRAM SZKOLENIA

Taniec z szarfamirelaksacja na plaży

·      Ciało i umysł - Oddech i relaks - miniwykład o psychofizycznych aspektach stresu

·       Kapalabhati - ćwiczenia oddechowe wywodzące się z jogi, kontrola przepony

·       Podróż przez ciało - ćwiczenie ralaksacyjne: autosugestia i trening autogenny jako techniki rozluźniania mięśni i uspokajania umysłu

·       Gimnastyka antystresowa - połączenie ćwiczeń relaksacyjnych (joga), rozciągających i koncentracji dla lepszej kontroli stresu.

·       Automasaż piłeczkami - ćwiczenie ugruntowujące, wzmacniające spokój i pewność siebie

·       Latający dywan - ćwiczenie relaksacyjne: wykorzystanie wizualizacji dla rozluźnienia, zdystansowania się wobec stresów i poprawy nastroju

·       Zły i dobry stres - miniwykład o roli stresu w sytuacjach wyzwań zawodowych

·       Kwestionariusz Symptomów Stresu - psychotest i dyskusja o sposobach przeżywania stresu i jego znaczeniu w codziennym życiu

·       Trening uważności "Tu i teraz" - trening kontemplacji zmysłowej i medytacji jako techniki redukcji stresu (mindulness, psychowzroczność

·       Gimnastyka antystresowa II - zestaw biurowych ćwiczeń rozciągających i relaksujących

·       Szczepionka na stres - poznawcze i behawioralne strategie radzenia sobie ze stresem

·       Relaksacja progresywna i muzykoterapia - utrwalenie technik relaksacji opartych o autohipnozę i kontrolę oddechu

·       Bioenergetyka - rozładowanie stresu i napięcia emocjonalne poprzez pracę z ciałem i głosem

·       Arteterapia - odreagowanie stresu poprzez sztukę: taniec, rysunek rzeźbę itp.FORMA SZKOLENIA
 
relaksacja na plaży

 
elastyczna - uczestnicy wspódecydują o przebiegu warsztatów

ćwiczenia praktyczne + miniwykłady i dyskusje

przyjazny nastrój i niespodziewane przeżycie, którego nie sposób opisać słowami...
DLA KOGO?

Szkolenie antystresowe adresowane jest do wszystkich pragnących rozwinać swoje umiejetności radzenia sobie ze stresem. Niezależnie od wieku, płci i profesji, a szczególnie zalecane jest dla osób narażonych na silny stres.
Zajęcia odbywają się w grupach 6-12 osobowych

CELE SZKOLENIA

relaksacja
samokontrola stresu: przeciwdziałanie i redukcja
doskonalenie zdolności koncentracji uwagi
wzmocnienie spokoju wewnętrznego i wyciszenia
poprawa nastroju
doładowanie energetyczne
poprawa sprawności psychofizycznej
rozwój osobistyTERMINY SZKOLENIA

XXXiX edycja: niedziela, 12 maja 2019, g. 15.00-20.00

 

trening indywidualny - w dowolnym terminieMIEJSCE SZKOLENIA

ARCHE-psychologia dla ludzi

UWAGA: Warsztaty odbędą się w przy ul. Podwale 1/9 (siedziba Polskiego Instytutu Psychodramy PIP).

KOSZT
SZKOLENIA

Cena szkolenia Techniki Redukcji Stresu wynosi - 219 zł (płatne w ciagu 2 dni roboczych od rejestracji) 

Konto:

"ARCHE - psychologia dla ludzi"
41 1140 2004 0000 3302 3102 8743,
BRE Bank S.A. - mBank

Zniżki!
2 x 20 zł
- dla pary, wspólnie uczestniczacej w zajęciach
20 zł
-
dla studentów
20
- dla stałych klientów Arche
30- dla uczetniczących po raz kolejny w warsztatach relaksacji.

Zwrot zaliczki w razie rezygnacji do 72 godzin przed zajęciami - po potraceniu 20%.REJESTRACJA

arche@arche.krakow.pl

12/ 65 65 642, 0 608 338 593

na zgłoszenia czekamy do środy przed zajęciami, warsztaty odbywaj się przy minimalnej liczbie 7 uczestników

Inteligencja Emocjonalna

Dr Mateusz Borowiec psycholog psychoterapia Kraków

TRENER


Dr n. med. Mateusz Borowiec

- certyfikowany psychoterapeuta i superwizor PTPsychologicznego (certyfikat nr 150)
- psycholog kliniczny
- od 17 lat prowadzi wrasztat rozwoju osobowości: asertywności, relaksacji i komunikacji interpersonalnej
- 6 lat pracował w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, gdzie przez 4 lata prowadził psychoterapie grupową i psychoedukcję
- ukończył szkolenie w psychodramie Moreno (I stopień)
- absolwent École Européenne de Psychothérapie Socio- et Somato- Analytique
- odbył szkolenie w Centre d'Entrainement au Coaching & Mentoring
- instruktor jogi

zobacz więcej
Relaksacja

Czym jest relaksacja? Nim odpowiemy na to pytanie warto przyjrzeć się historii relaksu, wstępnie przyjmijmy, że jest to pewien specyficzny stan: świadomości, psychiki, ciała. Podanie dokładnej definicji tego stanu jest zadziwiająco trudne, łatwiejszym zadaniem jest opisanie sposobów jego osiągania. Stan relaksacji zwykle wywołuje się po pierwsze przez koncentrację na powtarzającym się (zachowaniu - np. oddechu, bodźcu - np. płomieniu świecy, bądź słowie - mantrze). Po drugie poprzez przyjęcie biernej postawy obserwatora wobec pojawiających się w świadomości niepożądanych myśli, wrażeń, uczuć, poprzez przyzwolenie na ich obecność i delikatne skierowanie uwagi z powrotem na medytowany obiekt.
Najczęściej stosowane metody relaksu w naszej cywilizacji to relaksacja stopniowana (postępująca relaksacja mięśni, tzw relaksacja Jacobsona) i zbliżony do niej trening autogenny (Schultza), a także wyobrażenia ukierunkowane (czyli wizualizacja), biosprzężenie zwrotne (biofeedback), techniki medytacjne. W większości ćwiczenia relaksacyjne wywodzą się, bezpośrednio bądź pośrednio, z indyjskiego systemu jogi - śmiało można powiedzieć, że właśnie od jogi zaczyna się historia relaksacji.
W ciągu ostatnich kilkadziesiąt lat popularność technik relaksacyjnych raptownie wzrosła, wykorzystywane są coraz częściej w praktyce psychologicznej i medycznej, a także w wielu innych dziedzinach życia. Stanowią one odpowiedź kultury na potrzeby człowieka oraz na coraz liczniejsze stresy, stanowiąc niejako ich przeciwwagę.
Spośród wielu źródeł napięcia naszego organizmu dwa wydają się szczególnie ważne. Po pierwsze są to lęki i niepokoje, po drugie napięcie pochodzi z niezaspokojonych potrzeb psychicznych (i innych), braków pobudzających nas do realizacji określonych zadań. Z tym drugim źródłem wiąże się proces "nastawiania się" na osiąganie czegoś, zwłaszcza, jeżeli jesteśmy w zadanie zaangażowani emocjonalnie.


Kiedy powierzchnia jeziora jest spokojna można zobaczyć jego głębie wyraźnie, aż do dna. Jest to niemożliwe, kiedy powierzchnia jest poruszona falami. W ten sam sposób, kiedy umysł jest spokojny, bez myśli i pożądań, możesz zobaczyć swoją "jaźń", to właśnie jest "Joga".
Możemy kontrolować poruszenie mentalne na dwa sposoby: koncentrując umysł wewnętrznie bądź zewnętrznie. Wewnętrznie skupiamy się na "jaźni" lub świadomości "bycia". Zewnętrznie skupiamy się na czymkolwiek innym niż "jaźni" lub świadomość "bycia".Zdolność umysłu do koncentracji przynależna jest każdemu; nie jest czymś nadzwyczajnym czy misteryjnym; ty już masz zdolność to wyciszenia swoich myśli. Medytacja to pielęgnacja i rozwój tej zdolności. Jedyną różnicą, jest to, że generalnie jesteśmy nauczeni koncentrować umysł zewnętrznie, na obiektach. Kiedy umysł jest w pełni skoncentrowany czas mija niespostrzeżenie, jak gdyby nie istniał. Kiedy umysł jest skupiony, nie ma czasu! Czas jest tylko kategorią umysłu. Czas, przestrzeń i przyczynowość oraz całe doświadczenie zewnętrzne są wytworami umysłu. Całe szczęście osiągane przez umysł jest tymczasowe i przelotne; jest ograniczone z natury. By osiągnąć stan trwałego szczęścia i absolutnego spokoju, musimy najpierw wiedzieć jak uspokoić umysł, by skoncentrować się i wznieść się ponad umysł. Nastawiając koncentrację umysłu na wnętrze, na "jaźń", możemy pogłębić doświadczenie doskonałej koncentracji. To jest stan Medytacji

Techniki medytacji
Wprowadzenie do technik medytacyjnych
Medytacja jest doświadczeniem, które nie może zostać opisane, tak jak kolory nie mogą być opisane osobie niewidomej. Wszystkie zwyczajne doświadczenia są ograniczone Czasem, Przestrzenią i Przyczynowością. Nasza normalna świadomość i rozum nie przekraczają tych granic.
Skończone doświadczenie, które jest zmierzone w terminach przeszłości, teraźniejszości i przyszłości nie może być transcendentne. Koncepcja czasu jest iluzją, ponieważ czas nie jest trwały. Teraźniejszość, nieskończenie mała i przelotna, nie może być uchwycona. Przeszłość i przyszłość nie istnieją w teraźniejszości. Żyjemy w iluzji (w świecie wyobrażeń). Stan medytacji przekracza te ograniczenia. Nie ma w nim ani przeszłości ani przyszłości, jest tylko świadomość "jestem" w wiecznym TERAZ. Jest to możliwe jedynie, gdy wszystkie zmiany umysłu są uspokojone (umysł stoi).Najbliższy stan analogiczny jakiego doświadczamy to głęboki sen, w którym nie ma ani czasu, ani przestrzeni, ani przyczynowości. Medytacja jednakże różni się od głębokiego snu ponieważ dokonuje głębokich zmian w psychice. Ograniczając i uspokajając oscylacje umysłu medytacja przynosi spokój duchowy.
Na poziomie fizycznym, medytacja pomaga przedłużyć ciału anaboliczne procesy wzrostu i regeneracji, a ograniczyć procesy kataboliczne i procesy rozpadu. Kiedy myśli i pożądania wypełniają ciało, komórki są pobudzone. Zostało udowodnione naukowo, że pozytywne myślenie przynosi pozytywne rezultaty dla komórek ciała. Ponieważ medytacja przynosi przedłużony pozytywny stan umysłu, odmładza komórki ciała i opóźnia rozpad.

Wskazówki dla pragnących medytować

1. Ważna jest regularność i stałość czasu i miejsca praktyki. Powtarzalność uwarunkowuje umysł dzięki czemu zmniejszenie jego aktywności następuje szybciej i łatwiej.
2. Uważa się, że najkorzystniejszym czasem do medytacji jest świt i zmierzch, kiedy atmosfera jest naładowana specjalną energią. Nie jest wykonalne siedzieć w medytacji o tych właśnie porach, wybierz czas, kiedy nie jesteś zaangażowany w codzienną aktywność, czas gdy umysł jest otwarty na cisze i spokój.
3. Spróbuj znaleźć specjalne pomieszczenie do medytacji. Jako że medytacja jest powtarzana, silne wibracje pozostaną w tej przestrzeni; w miejscu, gdzie dużo się medytuje daje się odczuć atmosferę spokoju i czystości. Można znaleźć miejsce publiczne, gdzie odbywają się medytacje w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach (np. Klub).
4. Przed rozpoczęciem nakaż umysłowi być spokojnym przez określony czas. Zapomnij o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.
5. Siedzieć należy w wygodnej pozycji, na poduszce, najlepiej ze skrzyżowanymi nogami lub na piętach, pozycja musi być stabilna, dlatego potrzebujemy trzy punkty podparcia (pośladki, oraz kolana). Plecy i szyja powinny być proste ale nie napięte (najłatwiej jest uzyskać koncentrację właśnie z prostymi plecami), ramiona luźne, dłonie ułożone na kolanach bądź zaplecione w okolicach pępka.
6. Świadomie obserwuj oddech, sprawi to że po chwili rytm oddechowy ureguluje się i spowolni. Zacznij od kilku głębokich oddechów do brzucha przy użyciu przepony, dostarczy to tlenu do umysłu i rozjaśni go.
7. Na początku pozwól umysłowi błądzić, kręcić się dokoła, ostatecznie koncentracja sama nadejdzie. Ważne jest by nie walczyć z myślami, które się pojawiają, nie tropić ich źródeł i nie podążać za nimi, należy pozwolić im przepływać przez umysł tak długo dopóki nie pojawi się spokój i koncentracja; to właśnie nazywamy oczyszczaniem umysłu.
8. Nie zmuszaj umysłu do bycia spokojnym, by osiągnąć spokój należy wyzbyć się pożądań, również silnego pragnienia spokoju.


O medytacji okiem naukowca

Medytacja może być wyjęta z tradycji kulturowych, czy religijnych i zastosowana jako narzędzie służące do poprawy zdrowia i podniesienia jakości życia. Te same techniki, które są stosowane, aby poprawić rozwój osobowy i duchowy, mogą być skierowane na pomoc w zmniejszeniu stresu i poprawę dyskomfortu fizycznego.
Medytacja jest procesem mentalnym, wyrównującym i pogłębiającym świadomość poprzez uspokojenie i skupienie uwagi. Proces ten polega na skupianiu uwagi na:
1. fizycznym odczuciu, jakim jest oddech; ta forma skupienia stosowana jest w tradycyjnym buddyzmie lub w medytacjach zmierzających do oświecenia.
2. myśli lub słowie, cicho powtarzanych; stosuje się w niektórych praktykach jogi i w medytacji transcendentalnej (TM)
3. zewnętrznym przedmiocie takim, jak światło, świeca lub statuetka
4. procesie samej uwagi; procedura stosowana w niektórych tradycyjnych kierunkach buddyzmu tybetańskiego.
Poprzez świadome ukierunkowywanie uwagi i regulowanie jej, medytujący modyfikuje funkcjonowanie umysłu i rodzaj jego związku z ciałem. Medytujący uczy się utrzymywać świadomość na chwili obecnej, bez walki wewnętrznej czy błądzących myśli. To zaprzestanie walki jest często odczuwane jako głęboka umysłowa i fizyczna relaksacja.
Medytacja w kręgi medyczne została wprowadzona przez Jona Kabat-Zinna, który w 1979 roku założył Klinikę Redukcji Stresu w Medical Center University of Massachusetts. Medytacja uważności (mindfulness) stosowana jest w centrach medycznych i szpitalach na terenie całych Stanów Zjednoczonych, w zakresie radzenia sobie ze stresem. Program Redukcji Stresu oparty o medytację uważności łatwo integruje się z systemem medycyny alopatycznej; obecnie uczy się tego postępowania w wielku szkołach medycznych i w szpitalach.

 


RODO

Klauzula obowiązku informacyjnego dla: Arche –psychologia dla ludzi Mateusz Borowiec

Zgodnie z art. 13 i 14 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rade (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych – RODO), informuję, że:

1. Administratorem Danych Osobowych jest Mateusz Borowiec mborowiec@arche.krakow.pl

2. Dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 4 pkt 2 Rozporządzenia, w celu utrzymania kontaktu z Państwem i nie będą udostępniane podmiotom innym, niż upoważnione na podstawie przepisów prawa.

3. Dane osobowe przetwarzane będą w okresie niezbędnym do realizacji Państwa obsługi oraz w zgodzie z wymogami prawa.

4. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych.

5. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność w prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

6. Posiadają Państwo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

7. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, aczkolwiek w przypadku ich niepodania możliwości świadczenia Państwu usług będzie ograniczona

8. Nie podlegają Państwo zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu.